BRATISLAVA. Takmer polovica ľudí na Slovensku verí, že 93-ročný americký finančník George Soros sa snaží kontrolovať slovenskú vládu a nastoľovať prostredníctvom nej svoju agendu.
Ukazuje to prieskum agentúry Focus a think-tanku Globsec pre medzinárodný projekt Iniciatíva východnej hranice (TEFI), na ktorom sa zúčastňuje aj denník SME.
Konšpiračný príbeh o vplyve Georgea Sorosa opakuje aj premiér Robert Fico už od roku 2018, po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Keď do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí na protest proti jeho vtedajšej vláde, Fico ešte ako premiér pred novinármi naznačoval spojenie medzi Sorosom a vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom.
"Pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno, a ten človek sa volá pán Soros,“ povedal Fico na tlačovke začiatkom marca 2018.
Naznačoval vtedy tiež, že aktivity občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá organizovala protivládne protesty, boli riadené alebo financované práve Sorosom.
V čase, keď padala Ficova vláda a rovnako aj popularita Smeru, sa zdalo sa, že konšpiračná teória o Sorosovi na Slovensku nebude mať ohlas. Prieskum však ukazuje, že tieto nepodložené tvrdenia medzi slovenským obyvateľstvom rezonujú.
Dočítate sa:
- pri ktorých príležitostiach Robert Fico hovoril o Georgeovi Sorosovi,
- prečo na Slovensku verí v konšpirácie o vplyve Sorosa na vládu viac ľudí ako v Maďarsku,
- ako ľudia na Slovensku vnímajú ruský vplyv.
Kto hovorí o Sorosovi
O tom, že George Soros ovplyvňuje politiku na Slovensku, hovoril už v deväťdesiatych rokoch Vladimír Mečiar. Amerického finančníka a filantropa vtedy označil za nepriateľa štátu.